Печери та скелі

Печера Довбуша в Шешорах знаходиться в підніжжі хребта Карматура на південному сході. Печера створена антропогенно у відкладах вигодської світи, яка представлена, масивними та грубошаруватими пісковиками, місцями пісковики переходять у піщанисті пісковики. Масивні пісковики чергуються з пачками грубошаруватих пісковиків розділених прошарками не карбонатних зелено-сірих аргілітів. Печера має два тунелі один довжиною 7 м, другий понад 20 метрів, висота тунелю коливається від 2 до 4 метрів. В печері починають вже наростати сталактити довжиною понад 5 см. Перед входом в печеру видовбана яма 7 м завглибшки із дерев’яними сходинками. Вхід в печеру досить замаскований він пролягає вздовж бурхливого потоку. В печері люблять зимувати рукокрилі, проте їх зимівля є нещорічною.

Вхід до печери Довбуша
Печера Довбуша в Шешорах

Сокільська скеля – геологічне відслонення на південному сході хребта Сокільський в долині річки Черемош на лівому березі в Покутських Карпатах. Виходи твердих порід манявської світи, яка складена тонкоритмічним  зеленувато-сірим флішем. Скеля висотою близько 140 метрів, шириною 200-250 метрів. На південь від скелі розташований один з перших пам’ятників Т.Г. Шевченкові. Неподалік від скелі розташований водоспад Сикавка. Сокільська скеля своєю мальовничістю приваблює багатьох мандрівників та любителів природи. На даній скелі люблять гніздитися велика кількість птахів, зокрема і рідкісні. Такими рідкісними птахами є сапсан, пугач. Своєю унікальністю поєднання рослинності та геології скеля формує рідкісні оселища Резолюції 4 Бернської конвенції H2.4 Temperate-montane calcareous and ultra-basic screes / температно-монтанні осипища карбонатних та ультраосновних порід та Додатку 1 Оселищної Директиви: 8160* Medio-European calcareous scree of hill and montane levels / карбонатні осипища передгірного та монтанного  поясів.

Сокільська скеля
Пам'ятник Т.Г. Шевченко на Сокільській скелі

Геологічне відслонення Каменець, розташоване на південному схилі хребта Галич, в околицях села Старі Кути на лівому березі потоку Камінець. Крута скеля висотою близько 80 метрів – це виходи тонкоритмічного флішу з домішками вапнякових порід, тут видобувають цоколь для будівельних цілей. Скеля знаходиться серед мішаного рідколісся із бука лісового, модрини європейської, смереки, берези повислої. Тут вперше для Карпат виявлено два рідкісні степові види Рутвиця смердюча та Відкасник осотоподібний, які включені до Червоної книги України. У підніжжі скали ростуть рідкісні для Українських Карпат дзвоники сибірські, самосил гайовий, відкасник Бібірштейна та ін. Унікальність рідкісних видів, типових рослин в поєднанні з геологією скель цього урочища формує рідкісні оселища Резолюції 4 Бернської конвенції: H2.4 Temperate-montane calcareous and ultra-basic screes / температно-монтанні осипища карбонатних та ультраосновних порід; Н3.2 Basic and ultra-basic inland cliffs / основні та ультра-основні котинентальні кліфи. Та Додатку 1 Оселищної Директиви: 8160* Medio-European calcareous scree of hill and montane levels / карбонатні осипища передгірного та монтанного  поясів; 8210 Calcareous rocky slopes with chasmophytic vegetation / карбонатні скелясті схили з хазмофітною рослинністю.

Каменець
Каменець, вапняки

Виходи геологічних порід на хребті Сокільський. Комплекси виходів на поверхню геологічних порід ямненської світи розташовані на хребті Сокільський, в основному на самому хребті та південній стороні, простягається з північного заходу на південний схід, між річками Рибниця та Черемош в Покутських Карпатах. Довжина близько 12 км, з найвищою вершиною висотою 939,7 м н.р.м. Тверді масивні пісковики зосереджені практично по всьому хребті різної форми та величини. На скелях виявлені петрогліфи, імовірно схеми розташування мегалітів та календарних святилищ. Найвідомішими є Лесівські камені, Гарбузівські камені, Ведмежі ворота, Татарівські камені (Брама Богів), Юдаківський камінь або Латунський, Кашицький (Голова Довбуша), Церковці, Свинний Гук, Бульбаківський, Безвінний камінь, Люлька.

Свинний Гук
Виходи ямненського пісковика на хр. Сокільський
Ведмежі ворота
Ведмежі Ворота