Паводки

Одними з найпоширеніших фізико-географічних явищ в Покутських Карпатах є гідрометеорологічні, а саме  паводки. Територія НПП «Гуцульщина» характеризується достатнім зволоженням (600–800 мм/рік), більша частина опадів інтенсивного характеру випадає в літній період, внаслідок чого на річках часто утворюються паводки.

Паводок – це фаза водного режиму, яка може багаторазово повторюватися у різні сезони року. Для нього властиве інтенсивне, переважно короткочасне збільшення витрат (об’єму протікання води в річці) і рівнів води, спричинене дощами чи таненням снігу.

Основними причинами виникнення паводків є кількість та інтенсивність опадів, особливості рельєфу, будова гідро мережі та особливостями  рослинного покрив водозбору.

Всім річкам Косівського району притаманний паводковий режим, але найбільш катастрофічні паводки утворюються на великих річках: Черемоші, Рибниці, Пістинці та Лючці. Верхів’я деяких з них знаходяться на території Національного природного парку «Гуцульщина».

Унаслідок значного підвищення рівня води у річках часто відбувається затоплення та руйнування житлових та господарських будівель, мостів, переправ, доріг, ліній електропередач, сільськогосподарських угідь. Крім цього інтенсивні дощі спричиняють виникнення зсувів та ерозії.

Найбільші і наймасштабніші паводки за період спостережень, зафіксовані влітку 2008, 2010, 2020 років.

Паводок 23-28 липня 2008 року охопив не тільки Покутські Карпати, а увесь західний регіон України. Паводок виник внаслідок інтенсивних дощів впродовж п’яти діб, які супроводжувалися грозами. Найбільше опадів випало 25.07.2008 року – 120 мм/добу за даними метеопоста «Гуцульщина» та 104,7 мм/добу за даними гідропоста на річці Варятин.

Паводок 2010 року мав локальний характер, тільки в двох водних артеріях досліджуваної території – річках Рибниця і Черемош. Рівень води в річці Рибниця був вищий рівня 2008 року і становив 4,5 метрів, а деяких місцях досягав шести метрів. У ніч з 7 на 8 липня на метеопості зафіксовано 90 мм/добу. Рівень води у р. Рибниця був найвищий за останні пів століття.

р. Рибниця м. Косів
Паводок на р. Рибниця 2010 рік

Паводок 23 червня 2020 року виник внаслідок інтенсивних дощів напередодні та сильної зливи вночі у верхів’ях басейнів річок Рибниця, Черемош, Пістинька з 22 на 23 червня. Сильна злива зафіксована о 9.00 год. тривалістю 10 хвилинна метеопості НПП «Гуцульщина» з кількістю опадів 34,6 мм /дощ. Рівень води у р. Рибниця піднявся на 4,6 м, у Черемоші – на 5 м, у Пістиньці – на 4,8 м.

Косівські Гуки на Рибниці
Косівські Гуки. Паводок 2020 рік
Паводок на р. Черемош. 2020 рік. смт. Кути