Еколого-освітня стежка “На озеро Лебедин”

Екостежка
  • Складність

    середнього рівня складності
  • Протяжність

    6,8 км
  • Тривалість

    6 год
  • Дорогою на Лебедин

    img

    Еколого-пізнавальна стежка бере початок із центру с. Шешори. Біля початку стежки знаходиться музей- садиба майстрині декоративного мистецтва (художнє ткацтво) Ганни Василащук, який, за бажанням, можна відвідати. Для зручності туристів прознаковано ще одне відгалуження маршруту потоком Коров’як, тут відновлено дорогу та є можливість частину шляху проїхати транспортним засобом. Тобто у новому форматі стежка має два початки – у центрі села та при в’їзді в нього.

  • Коров’як

    img

    Лісове урочище Коров’як сформувалося вздовж долини однойменної річки та є сприятливим місцем для проживання як великих так і дрібних ссавців. Тільки в лісових масивах навколо потоку є всі три види найбільших ратичних тварин – олень благородний, козуля, кабан. Окрасою урочища є страусове перо звичайне – вид папоротей родини оноклеєвих (Onocleaceae). Ця граціозна рослина полюбляє тінисті лісові масиви і набула широкого поширення у Коров’яку. Страусове перо – рідкісний вид, що потребує охорони.

    На початку маршруту (гілкою, що веде Коров’яком), відновлено криївку воїнів УПА.

  • Студений потік

    Невеличкий потічок, який бере початок біля підніжжя гори Пасічна на висоті 600 м і є притокою Коров’яка. Вирізняється холодною водою навіть у літню пору року.

  • Саламандра

    img

    Глибокий каньйон між хребтами Кормитура та Кошелівка, схили якого покриті добре збереженими буковими та мішаними лісами, зумовлюють багате живлення та сталий водний режим потоку Коров’як. Заболочені улоговини та велика кількість добре зволожених екотопів є ідеальним місцем для проживання різноманітної кількості видів земноводних та плазунів, зокрема, саламандри плямистої, тритона карпатського та альпійського, жаби прудкої, які занесені до Червоної книги України

  • Орхідеї

    img

    Для низькогірної частини Карпат характерне надзвичайне видове багатство після лісових лук. Тут ростуть цінні рідкісні рослини, з яких 12 належать до родини орхідних і занесені до Червоної книги України: зозулині сльози, коручка пурпурова, коручка чемерниковидна, билинець комариний, любка дволиста, малаксис однолистий та ін.

  • Лебедин

    img

    Лебедин – унікальне озеро в Покутсько-Буковинських Карпатах є найцікавішою і найціннішою частиною однойменного заповідного урочища. Озеро, ймовірно, карстового походження. Розташоване у центрі улоговини на висоті 601 м н.р.м., має округло-овальну форму, розміром біля 200х100 м, глибина його в окремих місцях сягає 28 м. Живлення озера атмосферне та підземне. На південному березі є досить потужне джерело прісної питної води. З озера витікає струмок, який впадає у потік Палицький.

    Більша частина озера має водне дзеркало, але з боків і центру воно поступово заростає. На ділянках, що заростають, є низка водних та болотних рослин, які в Карпатах рідкісні, це зокрема, папороть болотяна, паслін солодко-гіркий, рогіз широколистий, а на поверхні води утворює крутини ряска мала та борозенчаста.

    Озеро Лебедин звідусіль оточене корінним буковим лісом, за яким простягається смуга після лісових лук. Цікавим і багатим є тваринний світ, зокрема, неподалік озера можна зустріти оленя благородного, сарну європейську, кабана, саламандру плямисту. Озеро, луки, ліс творять неповторної краси комплекс, який має винятково важливе естетичне, наукове та пізнавальне значення.

Вздовж маршруту встановлені вказівників, інформаційні, еколого-освітні стенди та природоохоронні аншлаги. Облаштовані зони відпочинку із альтанками.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.