Еколого-освітня стежка “На полонину Росохата”

Екостежка
  • Складність

    простий
  • Протяжність

    1,2 км
  • Тривалість

    1 год
  • Дорогою на полонину

    img

    Еколого-пізнавальна стежка «На полонину Росохата» бере початок від центральної дороги с. Шешори, одного з наймальовничіших сіл Карпат. Тут панує атмосфера справжньої гірської природи і прадавніх гуцульських традицій. Маршрут пролягає через заповідну річку Пістиньку до печери Довбуша

  • Печера Довбуша

    img

    Про давню історію і призначення печери, що сьогодні носить ім’я легендарного опришка Олекси Довбуша, існує багато легенд. Незважаючи на її розташування у досить людному місці про неї мало відомостей. Впродовж кількох років печеру досліджував і очистив від нагромадження каміння, листя, сміття ентузіаст-дослідник з Прокурави Василь Петрів.

    Печера має два тунелі: один довжиною – 7 м, а другий – 27 м. Висота тунелів коливається в межах 2-4 м, ширина – 1-1,5 м. Вважається, що цей печерний комплекс був підготовчим об’єктом до грандіозної підземної споруди призначеної для переховування. Але, з невідомих причин, завершити задумане не вдалось. З глибини тунелю витікає джерело. Внаслідок зсуву вхід до печери був засипаний (близько 60-ти років тому).

  • Попід Росохатою

    img

    Від печери Довбуша стежка простягається вгору, через гірський потічок, до поляни, огорнутої буковим лісом. У дощову погоду в букових лісах легко зустріти саламандру плямисту, яка при недостатній вологості ховається під каміння, повалені дерева. На цьому місці, облаштовано два зручних місця відпочинку з альтанками. Звідси стежка веде плавним підйомом мішаним смереково-буковим лісом, де також зростають ялини, явори, сосни. Тут кожне дерево величне і горде.

  • Полонина Росохата

    img

    Вже десятки років на високогірній сіножаті процвітає полонина Росохата. Тут випасають корів, овець та коней. Виганяють худобу для випасу в кінці травня на початку червня. Цей «полонинський хід» є надзвичайно цікавим дійством у гуцулів, яке варто побачити.

    В період випасання худоби на полонині, відвідувачів радо зустрічає досвідчений ватаг. Він охоче ділиться секретами виготовлення традиційних гуцульських сирно-молочних продуктів, таких як бринза, вурда, будз. За бажанням їх можна скуштувати та купити для себе. А ще спільно з ватагом можна приготувати гуцульський банош.

Вздовж маршруту встановлені вказівники, інформаційні, еколого-освітні стенди та природоохоронні аншлаги. Облаштовані зони відпочинку із альтанками.

Шановні рекреанти під час відпочинку на території Парку просимо дотримуватись вимог природоохоронного режиму! Дозволено:
  • Відвідувати туристичні маршрути та екологічні стежки;
  • Активно відпочивати у відведених для цього місцях;
  • Фотографувати та спостерігати за природою;
  • Ставити намети, облаштовувати туристичний табір, розпалювати вогнище у спеціально об лаштованих для цього місцях;
  • Рибалити, збирати гриби та ягоди в дозволений період і місцях;
  • Знайомитися з місцевим побутом, традиціями, історією та природними особливостями.
Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.