Одними з найпоширеніших фізико-географічних явищ в Покутських Карпатах є гідрометеорологічні, а саме паводки. Територія НПП «Гуцульщина» характеризується достатнім зволоженням (600–800 мм/рік), більша частина опадів інтенсивного характеру випадає в літній період, внаслідок чого на річках часто утворюються паводки.
Паводок – це фаза водного режиму, яка може багаторазово повторюватися у різні сезони року. Для нього властиве інтенсивне, переважно короткочасне збільшення витрат (об’єму протікання води в річці) і рівнів води, спричинене дощами чи таненням снігу.
Основними причинами виникнення паводків є кількість та інтенсивність опадів, особливості рельєфу, будова гідро мережі та особливостями рослинного покрив водозбору.
Всім річкам Косівського району притаманний паводковий режим, але найбільш катастрофічні паводки утворюються на великих річках: Черемоші, Рибниці, Пістинці та Лючці. Верхів’я деяких з них знаходяться на території Національного природного парку «Гуцульщина».
Унаслідок значного підвищення рівня води у річках часто відбувається затоплення та руйнування житлових та господарських будівель, мостів, переправ, доріг, ліній електропередач, сільськогосподарських угідь. Крім цього інтенсивні дощі спричиняють виникнення зсувів та ерозії.
Найбільші і наймасштабніші паводки за період спостережень, зафіксовані влітку 2008, 2010, 2020 років.
Паводок 23-28 липня 2008 року охопив не тільки Покутські Карпати, а увесь західний регіон України. Паводок виник внаслідок інтенсивних дощів впродовж п’яти діб, які супроводжувалися грозами. Найбільше опадів випало 25.07.2008 року – 120 мм/добу за даними метеопоста «Гуцульщина» та 104,7 мм/добу за даними гідропоста на річці Варятин.
Паводок 2010 року мав локальний характер, тільки в двох водних артеріях досліджуваної території – річках Рибниця і Черемош. Рівень води в річці Рибниця був вищий рівня 2008 року і становив 4,5 метрів, а деяких місцях досягав шести метрів. У ніч з 7 на 8 липня на метеопості зафіксовано 90 мм/добу. Рівень води у р. Рибниця був найвищий за останні пів століття.
Паводок 23 червня 2020 року виник внаслідок інтенсивних дощів напередодні та сильної зливи вночі у верхів’ях басейнів річок Рибниця, Черемош, Пістинька з 22 на 23 червня. Сильна злива зафіксована о 9.00 год. тривалістю 10 хвилинна метеопості НПП «Гуцульщина» з кількістю опадів 34,6 мм /дощ. Рівень води у р. Рибниця піднявся на 4,6 м, у Черемоші – на 5 м, у Пістиньці – на 4,8 м.