Літнє сонцестояння

У двадцятих числах червня відбувається важливе астрономічне явище – дні літнього сонцевороту або сонцестояння, коли Сонце, під час сходу, на декілька днів (з 20 до 24 червня) займає крайнє західне положення, підіймається найвище над горизонтом. В цей час Сонце наймогутніше, відповідно Земля отримує найбільше енергії, спостерігається найдовший день та найкоротша ніч.

Спіймати найперший промінь могутнього літнього Сонця та нового дня вирішили працівники НПП «Гуцульщина» та жителі Косова і вдосвіта вирушили до вершини гори Острий. Адже, що може бути кращим, ніж спостерігати схід сонця в горах! По дорозі нас супроводжував ранковий хор птахів: дрізд-омелюх та чорний, вівчарик-ковалик, зяблик, кропив’янка чорноголова.

Така локація вибрана не випадково, адже з Острого на схід відкриваються дуже гарні краєвиди і сектор сходу Сонця впродовж року добре видимий, не заступлений деревами чи горами.

Гора Острий, з чітко вираженим верхом, виділяється від масиву підвищень, що тягнуться від хр. Голиця та гори Михалків. Гора добре помітна зі сходу і для населення, очевидно, відігравала важливе значення. Можливо тут було святилище Сонцю, або археоастрономічна обсерваторія. Беручи до уваги ці фактори, назва могла це відображати. Зокрема, назва Острий ймовірно видозмінена від УШТРА – бик, очільник, головне божество. Для сонцепоклонників головним богом було Сонце, тож тут могло бути святилище Сонцю і сонячна археоастрономічна обсерваторія. Сонячну мотивацію підкріплює колишня і теперішня назви міста – Риків і Косів, які означають сонячний (Косів, сонячна земля – Кос – сонце, ів - земля), або велике сонце (Ри - Ра – сонце, Ко - Го – велике).

Новини

Обстеження синичників

18 травня науковці НПП «Гуцульщина» здійснили чергову перевірку синичників у середньогірній частині парку під гору Грегіт. На відміну від передгір’я та низькогір’я, де птахи ще три тижні тому почали будівництво гнізд і зараз вже відбувається виліт пташенят, тут відмічено тільки початок будівництва гнізд у 12 синичниках, у чотирьох є вже кладки яєць (переважно синиць) і […]

  • Наукова діяльність

Освітній простір « Без стін»

У Рожнівському ліцеї «Гуцульщина» імені Ф. Погребенника відбулася презентація проєкту «Освітній екопростір «Без стін», який реалізовано за ініціативою БО БФ «Центр громадських ініціатив» за фінансової підтримки Лісової служби США. Екопростір «Без стін» – це екологічно орієнтоване середовище для навчання та дозвілля на відкритому повітрі, де діти можуть взаємодіяти з природою, вивчати місцеве біорізноманіття та брати […]

  • Еколого-освітня діяльність

Навчання з охорони праці

За сприяння Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства довкілля, в Національно природньому парку «Гуцульщина» з 16 до 22 травня 2024 року, проведено дистанційне навчання та перевірку знань посадових осіб та спеціалістів із загальних питань охорони праці, а також підвищення кваліфікації з галузевих питань.

  • Події установи