Національний природний парк «Гуцульщина» став переможцем грантового конкурсу від Українського культурного фонду

Розпочато реалізацію проєкту «Гуцульська світлиця – сучасна інтерпретація культурної спадщини»

Національний природний парк «Гуцульщина» став переможцем грантового
конкурсу від Українського культурного фонду. Фондом підтримано проєкт з
оновлення експозиції музею «Гуцульська світлиця», що у Науково-просвітницькому
центрі Парку.
Проєкт реалізовуватиметься у співпраці із Косівським інститутом прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв та Косівською міською радою.
Наявний музей «Гуцульська світлиця», що у Науково-просвітницькому центрі Парку, зазнає позитивних змін та трансформацій.

З чого все починалося…
У структурі НПП «Гуцульщина» функціонує Нaуково-просвітницький цeнтр, відомий серед відвідувачів Косівщини своїми кімнатами-музеями, колоритною альтанкою у формі глечика, місцем де розводять коней гуцульської породи.
Зокрема, про природні особливості регіону можна дізнатися відвідавши кімнати-музеї: гeології, мікології, дeндрології, eнтомології, зоології, фітотeрaпії, лікaрських рослин, гербарну кімнaту та лабораторію екологічного моніторингу, а побут, традиції і звичаї гуцулів відображені в музеї «Гуцульська світлиця».
Чимало зусиль прикладається фахівцями Парку для оновлення експозицій природничих кімнат-музеїв: щороку вони змінюються, доповнюються новими видами тощо.
Музей «Гуцульська світлиця» теж створювався працівниками парку методом оформлення в експозицію всіх принесених старовинних речей та короткої інформації про них. Однак, наявність невпорядкованої хаотичної експозиції, застаріле експозиційне обладнання; офісний стиль кімнат де розміщений музей; застарілий фото-ілюстративний матеріал; відсутність інтерактивних та мультимедійних компонентів, а також, відсутність в штаті Парку фахівців, які б могли оновлювати експозицію музею, робити її більш інформативною та інтерактивною, сприяли тому, що музей «Гуцульська світлиця» був не дуже цікавим і, відповідно, найменш відвідуваним об’єктом серед усіх представлених у Науково-просвітницькому центрі. Зрозуміло, що такий стан речей обмежував можливості презентації унікального культурного та туристичного продукту.
Ситуацію потрібно було змінювати кардинально і з цією проблемою ми звернулися до фахівців своєї справи, митців Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, котрі з радістю погодилися на співпрацю щодо оновлення музею задля гідної презентації культурної спадщини Гуцульщини. Спільно була напрацьована нова концепція та зроблена візуалізація музейного простору. І розпочався не легкий шлях написання проєкту, подання його на різні грантові конкурси.
Нашій радості не було меж, коли ми дізналися, що пройшли технічний та експертний відбір в конкурсі проєктів від Українського культурного фонду, зайнявши 4 позицію в рейтингу серед понад ста учасників. Ще близько двох місяців тривали переговорні процедури і після їх успішного завершення (30 червня) нами підписано грантову угоду з Українським культурним фондом про реалізацію проєкту «Гуцульська світлиця – сучасна інтерпретація культурної спадщини».
Що ж нового та цікавого планується створити у музеї «Гуцульська світлиця»? Насамперед потрібно зазначати, що ми плануємо створити не просто музей, а радше, музейно-креативний простір де відвідувачі матимуть змогу оглянути експозицію, взяти участь у різноманітних майстер-класах, зокрема, навчитися ткати на верстаті, прясти, вишивати, малювати писанку, різьбити по дереву, виготовляти різдвяного павука та ін. Для проведення майстер-класів будуть залучатися викладачі Косівського інституту та місцеві майстри. Також у музеї, за допомогою мультимедійних засобів, презентуватимуться цікаві сюжети про побут, звичаї,
традиції гуцулів. На базі музею можна буде проводити різноманітні культурно-мистецькі заходи. Особливо цікавим буде музей для дітей та молоді, оскільки їх світобачення формується безпосередньо через дотик, участь у створенні чогось. Сюди вони зможуть прийти, щоб розвиватися, спілкуватися, проводити час весело і з користю.
Музей «Гуцульська світлиця» планується облаштувати у двох кімнатах. У першій (меншій за розміром) буде розміщено ткацький верстат, скриня, цікаві сучасні ткані гобелени та ін. У великій кімнаті презентуватимуться речі ужиткового мистецтва у шафах вітринах, буде представлена гуцульська кераміка (посуд та кахельна піч), а у скринях (куфрах) – гуцульський стрій (одяг). Для проведення майстер-класів посеред музейної кімнати буде розміщено великий стіл. По периметру кімнати будуть встановлені оригінальні різьблені лавки. Для презентацій та демонстрації відеоматеріалів на стіні буде розташований великий LCD монітор.
Стіни та стеля будуть оформлені дерев’яними панелями, вікна закриватимуть ткані штори. Цікавим експонатом стане кахельна піч-імітація (у вигляді п’єцу). Окрім того, деякі експонати планується «оживити» за допомогою технології доповненої реальності. Доповнена реальність – це середовище із доповненням фізичного світу цифровими даними у режимі реального часу за допомогою комп’ютерних пристроїв: планшета чи смартфона. Доповненою реальністю будуть охоплені експозиції: ткацький верстат, прялка, косівська кераміка, чоловічий та жіночий гуцульський стрій. Кожен із зазначених експонатів матиме спеціальний стікер на який наводитиметься камера смартфона чи планшета і на екрані він відображатиметься у
3D вимірі. Ми переконані, що «оживлення» музейних експонатів за допомогою доповненої реальності – це величезний крок на шляху до залучення нової аудиторії. Особливо молодих людей, які ні на хвилину не бажають розлучатися зі смартфоном. Отже, маємо гарні плани, просимо Бога, щоб все задумане було зроблено і дякуємо Збройним Силам України за можливість працювати та втілювати у життя нові проєкти!

Юрій Стефурак, директор НПП "Гуцульщина"

Новини

Фотоконкурс “Моя мальовнича Косівщина”

Косівщина чудова і неповторна…розкажіть про неї свою історію. До Всесвітнього дня туризму Національний природний парк “Гуцульщина” оголошує фотоконкурс “Моя мальовнича Косівщина” Для кого: учнівська молодь 5-9 класів Термін проведення: 9-26 вересня 2024 р. Тематика: фото, які на думку автора відображають мальовничі, привабливі куточки Косівщини, відтворюють унікальність природних багатств, презентують Гуцульщини (архітектура, традиції, обрядовість, тощо). Вимоги: […]

  • Рекреація та відпочинок

Співпраці із Косівською громадою

В рамках співпраці із Косівською громадою, працівниками відділу рекреації розпочато знакування туристичного маршруту до скельного комплексу «Терношорська Лада». Маршрут знаковано зеленою маркою на білому фоні. Наступний етап робіт: встановлення вказівників напрямку руху та інформаційного стенду.  

  • Рекреація та відпочинок

Робочий візит

У рамках робочого візиту до Косова, НПП «Гуцульщину» відвідав начальника відділу туризму Івано-Франківської облдержадміністрації Віталій Передерко. Зустріч відбулася у Науково-просвітницькому центрі Парку, який нині активно розвивається завдяки впровадженню різноманітних проектів, що фінансуються як державою, так і міжнародними донорами. Саме про проектну діяльність, як основу розвитку інфраструктури туризму в наш час, йшлося під час зустрічі. Також […]

  • Рекреація та відпочинок