Найдавніша і найвища мегалітична археоастрономічна обсерваторія

Була облаштована орієнтовно 6 тисяч років тому на камянистій горі Лисина Космацька (1464 м).

Тут наявні добре збережені астрономічні артефакти: тунель і яма, за якими фіксували положення сходу сонця у дні літнього і зимового сонцестоянь відповідно, а також плита із двома паралельними продовгуватими заглибленнями, зорієнтованими у напрямку сходу /заходу сонця у рівнодення.

У давнину дні рівнодень і сонцестоянь були головними календарними датами, урочисто святкувалися, від них залежав і їм був підпорядкований весь уклад життя людей.

Унікальною, майже фантастичною особливістю обсерваторії є те, що на календарних напрямках розташовані вершини гір, які були основними реперами: Кичера Лючанська (Дівич-гора), Добушанка, Терношора, Близниця; найвища вершина України – Говерла (2061 м) була головним репером обсерваторії.

Окрім календарних артефактів на багатьох мегалітах викуті солярні знаки лунки, зображення людських стоп, які були атрибутами тодішнього священного місця, багатофункціонального святилища,.

Гора Лисина Космацька розташована у Космацькому лісництві Кутського ДП лісового господарства, посеред смерекового пралісу.  Територія включена до НПП «Гуцульщина» без вилучення у землекористувача.