Найдавніша і найвища мегалітична археоастрономічна обсерваторія

Була облаштована орієнтовно 6 тисяч років тому на камянистій горі Лисина Космацька (1464 м).

Тут наявні добре збережені астрономічні артефакти: тунель і яма, за якими фіксували положення сходу сонця у дні літнього і зимового сонцестоянь відповідно, а також плита із двома паралельними продовгуватими заглибленнями, зорієнтованими у напрямку сходу /заходу сонця у рівнодення.

У давнину дні рівнодень і сонцестоянь були головними календарними датами, урочисто святкувалися, від них залежав і їм був підпорядкований весь уклад життя людей.

Унікальною, майже фантастичною особливістю обсерваторії є те, що на календарних напрямках розташовані вершини гір, які були основними реперами: Кичера Лючанська (Дівич-гора), Добушанка, Терношора, Близниця; найвища вершина України – Говерла (2061 м) була головним репером обсерваторії.

Окрім календарних артефактів на багатьох мегалітах викуті солярні знаки лунки, зображення людських стоп, які були атрибутами тодішнього священного місця, багатофункціонального святилища,.

Гора Лисина Космацька розташована у Космацькому лісництві Кутського ДП лісового господарства, посеред смерекового пралісу.  Територія включена до НПП «Гуцульщина» без вилучення у землекористувача.

 

Новини

Рекреаційний благоустрій

В силу багатьох факторів як природніх так і антропогенних, інфраструктура призначена для туризму та відпочинку потребує постійної заміни та ремонту. Особливо це стосується ділянок, які відвідує велика кількість рекреантів. Так, було завершено ремонтні роботи на одному з найбільш відвідуваних маршрутів «До оглядового майданчика на г. Острий». Працівники парку завершили ремонт оглядового майданчика, відремонтували місце відпочинку […]

  • Рекреація та відпочинок

Презентацію найповнішого на сьогодні і першого в незалежній Україні видання творів Марка Черемшини “Райска Птиця”

У нашій Світлиці буйним квітом звучало слово Марка Черемшини, чудові розповіді-образки в яких кожен міг віднайти щось про себе і все це у виконанні чарівної і неповторної Іванни Стеф’юк. Дякуємо пані Іванні за чергові відвідини НПП Гуцульщина та Гуцульської світлиці, за імпрезу, яка захоплює з перших хвилин і яку не хочеться закінчувати. Було цікаво, затишно, […]

  • Рекреація та відпочинок

Пізнаємо Гуцульщину разом з НПП «Гуцульщина»

У науково-просвітницькому центрі Національний природний парк “Гуцульщина” побували учасники табору “Українці мандрують світом” БФ “Приятелі дітей”. Молодь дізналась про роботу національного парку, природу та біорізноманіття Косівщини в тематичних кімнатах центру, відчула самобутність Гуцульщини, відвідавши музейний простір Гуцульська Світлиця , а також познайомилась з нашими неповторними гуцуликами – в центрі гуцульського коня “Гуцулик”. Наше майбутнє в […]

  • Еколого-освітня діяльність