Еколого-освітня стежка “До сірководневого джерела на р. Волійця”

Екостежка
 • Складність

  простий
 • Протяжність

  2,5 км
 • Тривалість

  1 год
 • Присілок Волійця

  img

  Волійця – це один з присілків с. Черганівка, Косівського району. Тут протікає однойменна річка, що і дала назву присілку. За переказами старожилів, назва присілку і річки пов’язана з тим, що за часів Австро-Угорщини в селі Кути була солеварня, з якої чумаки волами возили сіль в Косів на базар. Саме в Черганівці припадала середина дороги і в місцевій річці напували волів.

  Цей мальовничий край, захований між горами в долині річки, відомий місцевим жителям, як місце, де можна напитись цілющої води з гірських джерел. А також буково-смерековими лісами.

 • Церква Різдва Пресвятої Діви Марії

  img

  За часів Австро-Угорщини місцеве населення займалось контрабандою, і таємно через р. Черемош переносили тютюн до Румунської сторони. Щоб припинити це влада виставила дозорних солдатів і саме на цьому місці гуцули вбили австрійського жовняра, що вів їх до управи. Спочатку місцеві газди встановили на цьому місці хрест, а потім було вирішено побудувати капличку. Каміння возили з Волійського потоку, гроші збирали всім селом. У 1911 р. будівництво було завершино. На Богородицю (21 вересня) відбулась перша Служба Божа.

 • Річка Волійця

  img

  Волійця – невелика річка (близько тридцяти кілометрів), що протікає територією Косівського району. На берегах річки розташовані чотири села: Малий Рожин, Черганівка, Кобаки та Рибне. Беручи початок на схилах хребта Хоминського, Волійця на своєму шляху перетинає хребет Галич та несе свої води через Передкарпатську височину до Черемоша

 • Сірководневе джерело

  img

  Джерело розташоване на правому березі р. Волійця. Даний тип джерел пов’язаний із сірковмісними гіпсами і вапняками неогену, які поширені в зовнішній частині Передкарпатського прогину. Дебіт джерела близько 5 л/год. Вода цього джерела має унікальну рекреаційну та оздоровчу цінність, сприятливо впливає на загальний фізіологічний стан людини, роботу опорно-рухового апарату, нервової системи.

Стежка бере початок в с. Смодна, вул. Дружби (орієнтир магазин «Копійка») і пролягає дорогою через лісові масиви та присілок Волійця (с. Черганівка) до сірководневого джерела. На березі річки, біля джерела, облаштована зона відпочинку із альтанкою, встановлені еколого-просвітницькі стенди.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.