Еколого-освітня стежка “На хребет Брусний до каменя Довбуша”

Екостежка
 • Складність

  середнього рівня складності
 • Протяжність

  5,6 км
 • Тривалість

  4 год
 • Прокурава

  img

  Стежка бере початок від центральної дороги села Прокурава (участок Заріччя), відомого своєю колоритною культурою та неповторної краси природою. Прокурава є добрим сусідом писанкового Космача (одне з найбільших сіл України) та курортного с. Шешори. Село має надзвичайно багатий рекреаційний потенціал: тут розлогі хребти, вершини, кожен з прадавньою історією, численні джерела гірських мінеральних вод. Тут живуть талановиті та творчі люди.

 • Велич лісу

  img

  Польовою стежиною, маршрут пролягає до лісу. Навколишня територія – це невимовно красиві ландшафти з багатою флорою і фауною. Статні смереково – букові ліси є доброю домівкою для тварин, птахів, комах. На початку лісового масиву та вздовж маршруту облаштовано три місця відпочинку з альтанками, встановлено вказівники та інформаційні стенди.

 • Хребет Брусний

  img

  Далі маршрут пролягає вздовж красивого гірського потоку Нижній Брусний, який супроводжує мандруючих до вершини хребта.
  Брусний – гірський хребет у Покутсько-Буковинських Карпатах, висотою до 950 м. Простягається з північного заходу на південний схід, між річками Пістинька і Річка (притока Рибниці). Північно-східні схили розчленовані притоками Пістиньки, південно-західні – пологі, слабо розчленовані, густозаселені (села Брустури та Річка). Хребет складається з пісковиків та сланців. Вкритий лісами.
  З вершини Брусного відкриваються чудові краєвиди прилеглих сіл: Снідавки, Брустурів, Шепота, Космача, Шешорів та Прокурави, а вдалині видніються силуети навколишніх хребтів і вершини гір.

 • Камінь Довбуша

  img

  Зійшовши з Брусного, прямуємо стежкою через смерековий ліс до геологічної пам’ятки природи – каменя Олекси Довбуша. Це велика брила приблизно 15 м заввишки та декілька менших каменів. На великому камені є заглибини, які нагадуюють людську стопу. За легендою це відбиток стопи Довбуша. Вважається, що давні поселення були якраз на хр. Брусному, бо долину р. Пістиньки, де нині розташовані села, часто затоплювало, а камінь скоріш за все використовували в сакральних цілях. До каменя Довбуша можна дістатися як траверсом з хребта, так і від першої альтанки, звернувши на стежку ліворуч. При цьому спуск з хребта є досить складним в аспекті не можливості суцільного знакування маршруту, оскільки лісові ділянки чергуються із трав’яними гірськими луками. Тому спускатися з хребта до каменя Довбуша радимо із наявним треком маршруту.
  За переказами, Олекса Довбуш переховувався з опришками у навколишній місцевості, зокрема, під хребтом Брусний, на місці де знаходиться величезне каміння. Найбільший серед каменів служив для опришків місцем схову, перебування, перепочинку, а два менші камені, що стоять осторонь – вартові спокою втомлених месників.

Шановні рекреанти під час відпочинку на території Парку просимо дотримуватись вимог природоохоронного режиму! Дозволено:

– відвідувати туристичні маршрути та екологічні стежки;
– активно відпочивати у відведених для цього місцях;
– фотографувати та спостерігати за природою;
– ставити намети, облаштовувати туристичний табір, розпалювати вогнище у спеціально об лаштованих для цього місцях;
– рибалити, збирати гриби та ягоди в дозволений період і місцях;
– знайомитися з місцевим побутом, традиціями, історією та природними особливостями.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.