Хребет Брусний та камінь Довбуша

Хребет Брусний

Брусний – гірський хребет у Покутсько-Буковинських Карпатах, висотою до 950 м. Простягається з північного заходу на південний схід, між річками Пістинька і Річка (притока Рибниці). Північно-східні схили розчленовані притоками Пістиньки, південно-західні – пологі, слабо розчленовані, густозаселені (села Брустури та Річка). Хребет складається з пісковиків та сланців. Вкритий лісами.

З вершини Брусного відкриваються чудові краєвиди прилеглих сіл: Снідавки, Брустурів, Шепота, Космача, Шешорів та Прокурави, а вдалині видніються силуети навколишніх хребтів і вершини гір.

Краєвиди з Брусного

Камінь Довбуша

На схилах хребта Брусний розташована геологічна пам’ятка природи – камінь Олекси Довбуша. Це велика брила приблизно 15 м заввишки та декілька менших каменів. На великому камені є заглибини, які нагадуюють людську стопу. За легендою це відбиток стопи Довбуша. Вважається, що давні поселення були якраз на хр. Брусному, бо долину р. Пістиньки, де нині розташовані села, часто затоплювало, а камінь скоріш за все використовували в сакральних цілях. До каменя Довбуша можна дістатися як траверсом з хребта, так і від першої альтанки, звернувши на стежку ліворуч. При цьому спуск з хребта є досить складним в аспекті не можливості суцільного знакування маршруту, оскільки лісові ділянки чергуються із трав’яними гірськими луками. Тому спускатися з хребта до каменя Довбуша радимо із наявним треком маршруту.

За переказами, Олекса Довбуш переховувався з опришками у навколишній місцевості, зокрема, під хребтом Брусний, на місці де знаходиться величезне каміння. Найбільший серед каменів служив для опришків місцем схову, перебування, перепочинку, а два менші камені, що стоять осторонь – вартові спокою втомлених месників.

Камінь Довбуша